Горно Маало (Крушево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горно Маало
Населба/Маало
Панорама на Горно Маало
Панорама на Горно Маало
Координати: 41°22′21″N 21°14′55.45″E / 41.37250° СГШ; 21.2487361° ИГД / 41.37250; 21.2487361Координати: 41°22′21″N 21°14′55.45″E / 41.37250° СГШ; 21.2487361° ИГД / 41.37250; 21.2487361
ДржаваМакедонија
ОпштинаКрушево
ГрадКрушево
Карта на Горно Маало.

Горно Маало ― населба/маало во северниот дел на гратчето Крушево, Македонија.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ИСТОРИЈА НА КРУШЕВО ДЕЛ 1: Градот прв пат се спомнува уште во 15 век“. weekendinkrusevo.com. 17 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 10 март 2022. Посетено на 10 март 2022.