Галерија Мартиноски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Галерија „Никола Мартиноски“
Галерија Никола Мартиноски - Крушево (2).png
Галеријата во 2020 година
Основан1968
МестоКрушево, Македонија
ТипГалерија
Галерија „Никола Мартиноски“
Општи податоци
СопственикИсториски музеј - Крушево
Технички податоци
Катови3

Галеријата „Никола Мартиноски“галерија која се наоѓа во Крушево, Македонија. Галеријата постои од 1968 година и е посветена на крушевскиот експресионистички ликовен уметник Никола Мартиноски.[1] Самата галерија има создадено огромен број творби што се наоѓаат во многубројни јавни и приватни колекции. Таа содржи неколку десетици творби (масла, темпери, цртежи, графики) од неколку периоди во творештвото на Никола Мартиноски, почнувајќи од 1928 година наваму.[1][2]

Историја[уреди | уреди извор]

Обновената градба во 2020 година.

Со средства од Министерството за култура, во 2015 година била извршена реконструкција на галеријата. Реконструкцијата опфатила партерно уредување, оградување на просторот, обновена фасада. Отворањето на обновената галерија било во присуство на тогашната министерска за култура Елизабета Канческа Милевска. Реновираната галерија содржела 62 изворни уметнички слики на Мартиноски.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Галерија Никола Мартиноски“. Архивирано од изворникот на 17 април 2021. Посетено на 11 март 2022.
  2. „www.visitkrusevo.com.mk“. Архивирано од изворникот на 2010-07-23. Посетено на 2021-08-11.
  3. „Министерката за култура ги посети реконструираната галерија „Никола Мартиноски" и оградениот „Македониум" во Крушево“. mkd.mk. 7 декември 2015. Архивирано од изворникот на 15 јуни 2017. Посетено на 11 март 2022.
Книжевност
  • Пенушлиски, Кирил (2016). Никола Мартиноски до 1945 (PDF). Скопје: НУ Национална галерија на Македонија. Посетено на 11 март 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]