Прејди на содржината

Црква „Св. Недела“ - Крушево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Недела
македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Крушевско-демирхисарско
Парохија Втора крушевска
Местоположба

Карта

Место Крушево
Општина Крушево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света маченица Недела
Архитектонски опис

Црквата „Св. Недела“македонска православна црква која се наоѓа во северниот дел на гратчето Крушево, Македонија.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

41°22′31″N 21°14′27″E / 41.37518855242512° СГШ; 21.240830693032372° ИГД / 41.37518855242512; 21.240830693032372