Црква „Св. Никола“ - Крушево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Sv. Nikola vo Kruševo 011.JPG
македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Крушевско-демирхисарско
Парохија Прва крушевска
Местоположба

Место Крушево
Општина Крушево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба 1832 (прва)
1904-1905 (втора)
Зограф Петре Филипоски Гарката
Изгорена 1903
Архитектонски опис

Свети Никола се наоѓа во Крушево. Христијанскиот храм бил изграден во 1832 г.[1]

Црквата „Св. Никола“ пред 1912 г.

За време на Илинденското востание во 1903 г., црквата како и голем дел од централниот дел на градот бил изгорен и разрушен. Црквата била возобновена во периодот од 1905 до 1907 г. Таа имала централна позиција и била ситуирана во чаршијата, така што со својата големина и монументалност доминира во просторот на градот.

На јужната страна од црквата била изградена камбанарија на која бил поставен градскиот саат. Иконите во црквата ги изработил зографот Михаил со синовите Данаил и Никола, а иконостасот бил дело на познатите копаничари Петре Филиповски-Гарката и Димитар Станишев. Најстарите икони изложени во оваа црква датираат од 1884 г. Во сакралните објекти се наоѓаат грижливо чувани, некои ретко видени, некои никога ш невидени мајсторски совршени дела кои говорат за одреден историски и уметнички период од православната култура.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Цркви во Крушево“. Визит Крушево. Посетено на 2010-09-09.[мртва врска]