Струнга

Од Википедија — слободната енциклопедија

За општината во Романија, видете Струнга (Романија).

Струнга
Населба/Маало
Во внатрешноста на маалото
Во внатрешноста на маалото
Координати: 41°22′11.46″N 21°15′06.25″E / 41.3698500° СГШ; 21.2517361° ИГД / 41.3698500; 21.2517361Координати: 41°22′11.46″N 21°15′06.25″E / 41.3698500° СГШ; 21.2517361° ИГД / 41.3698500; 21.2517361
ДржаваМакедонија
ОпштинаКрушево
ГрадКрушево
Карта на Струнга Маало.

Струнга, наречено и Струнга Маало, ― населба/маало во источниот дел на гратчето Крушево, Македонија.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ИСТОРИЈА НА КРУШЕВО ДЕЛ 1: Градот прв пат се спомнува уште во 15 век“. weekendinkrusevo.com. 17 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 10 март 2022. Посетено на 11 март 2022.