Прејди на содржината

Саат-кула (Кочани)

Координати: 41°55′24″N 22°24′43″E / 41.92333° СГШ; 22.41194° ИГД / 41.92333; 22.41194
Од Википедија — слободната енциклопедија
Саат-кула
Кулата во 2008 година
Карта
Општи податоци
МестоКочани
ЗемјаМакедонија
Координати41°55′24″N 22°24′43″E / 41.92333° СГШ; 22.41194° ИГД / 41.92333; 22.41194

Саат-куласаат-кула односно поранешно времемерно здание во градот Кочани.[1] Прогласена е за културно наследство на Македонија.[2]

Саат-кулата се наоѓа левата страна на Кочанска Река, во непосредна близина на училиштето Основното училиште „Раде Кратовче“ и порано служела за звучно означување на часовите.[3]

Историја

[уреди | уреди извор]

На 13 август 1957 година, Републичкиот завод за заштита на споменици ги ставил под заштита со Закон, саат-кулата и другата западна кула. На 22 јануари 2016 година, кулите добиле статус на значајно културно наследство.[4]

Во ноември 2014 година, Општина Кочани, по втор пат, барала 90,000 евра за обнова на кулата.[5]

Таа сè уште не е обновена и се наоѓа во лоша состојба и во моментов таа нема никаква намена.

Галерија

[уреди | уреди извор]
  1. Димовска - Чоловиќ, Мирјана (2008). Саат кулите во Република Македонија (PDF). Скопје: Национален конзерваторски центар-скопје; Едиција Културно-историско наследство на Република Македонија. стр. 485. ISBN 978-9989-131-08-0.
  2. Список на заштитени добра. Состојба до 31.12.2012. Скопје: Управа за заштита на културното наследство.
  3. „Официјално мрежно место на Кочани“. Архивирано од изворникот на 2010-10-15. Посетено на 25 септември 2023.
  4. „Регистрирани недвижни добра по надлежност на националните установи“ (PDF). Управа за заштита на културното наследство на Македонија. февруари 2023. стр. 123. Архивирано (PDF) од изворникот 2023-04-07. Посетено на 25 септември 2023.
  5. „Локалната по втор пат бара пари за реконструкција на саат кулата во Кочани“. TVKanal8. 25 ноември 2014. Архивирано од изворникот 2023-09-25. Посетено на 25 септември 2023.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]

41°55′24″N 22°24′43″E / 41.92333° СГШ; 22.41194° ИГД / 41.92333; 22.41194