Саат-кула (Кочани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Саат-кула
Srednovekovna kula vo Kocani1.jpg
Поглед на Саат-кулата во Кочани
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Македонија Кочани" does not exist
Општи податоци
МестоКочани
ЗемјаМакедонија
Координати41°55′24″N 22°24′43″E / 41.92333° СГШ; 22.41194° ИГД / 41.92333; 22.41194

Саат-кулата во Кочани — времемерно здание во градот Кочани.[1] Прогласена е за културно наследство на Македонија.[2]

Кочанската саат-кула е сместена во близина на училиштето на кое најмногу му служело гласното означување на часовите. Од четирите средновековни кули во Кочани, три биле со станбено-одбранбена функција, додека една била саат-кулата. Денес, кулата се наоѓа во руинирана состојба.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Димовска - Чоловиќ, Мирјана (2008). Саат кулите во Република Македонија (PDF). Скопје: Национален конзерваторски центар-скопје; Едиција Културно-историско наследство на Република Македонија. стр. 485. ISBN 978-9989-131-08-0.
  2. Список на заштитени добра. Состојба до 31.12.2012. Скопје: Управа за заштита на културното наследство.

Координати: 41°55′24″N 22°24′43″E / 41.92333° СГШ; 22.41194° ИГД / 41.92333; 22.41194