ОУ „Малина Попиванова“ - Кочани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Малина Попиванова“

Место
Општина: Општина Кочани
Нас. место: Кочани
Адреса: ул. „Тодосија Паунов“ бр. 95
Основни информации
Директор: Ивица Цимбалевиќ
Настава на: македонски
Контактни информации
Мреж. место oumalinapopivanova.mk

Основно училиште „Малина Попиванова — училиште кое се наоѓа во градот Кочани.

Историја[уреди | уреди извор]

Основното училиште „Малина Попиванова“ во Кочани е основано со одлука бр. 02-251/4 од 26 август 1985 година, а е верифицирано со решение бр. 13-6492 од 20 декември 1985 година од Секретаријат за општествени дејности на Кочани.

Градба[уреди | уреди извор]

Основното училиште располага со две училишни згради и една спортска сала. Во училниците кои се во дворот во училиштето се изведува настава со учениците од прво одделение и во истата зграда се наоѓа кабинетот по техничко образование.

Познати личности кои учеле во ова училиште[уреди | уреди извор]

Познати личности кои предавале во ова училиште[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]