Црвена Нива

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Црвена Нива е село во Општина Кочани.


Црвена Нива
Црвена Нива is located in Македонија
Црвена Нива
Местоположба на Црвена Нива во Македонија
Општина Општина Кочани
Надм. вис. 630 м


Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2002 година во селото нема жители.[1]

Родови[уреди | уреди извор]

Црвена Нива било македонско село.

Родови во селото биле: Николовци (1 к.) и Стојановци (2 к.) биле основачи на селото Црвена Нива, првите дошле од селото Долно Градче, а вторите од селото Пашаџиково. Во родот Николовци се знаела следната генеологија Трајан (жив на 63 год. крајот на 50тите) Велко-Никола-Ганчо, предокот кој се доселил; Ѓоргевци (3 к.) доселени биле од селото Јастребник; Дојчиновци (3 к.) биле најмлад род во селото, доселени биле исто така од селото Јастребник.[2]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf
  2. Трифуноски, Јован (1970). Кочанска Котлина. Скопје: МАНУ. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]