Лешки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лешки
Leshki.JPG

Лешки

Лешки is located in Македонија
Лешки
Местоположба на Лешки во Македонија
Координати 41°58′40″N 22°22′36″E / 41.97778° N; 22.37667° E / 41.97778; 22.37667Координати: 41°58′40″N 22°22′36″E / 41.97778° N; 22.37667° E / 41.97778; 22.37667
Општина Кочани
Население 29 жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 2300
Шифра на КО 13021
Надм. вис. 897 м
Лешки на општинската карта
Лешки во Општина Кочани.svg

Атарот на Лешки во рамките на општината
Commons-logo.svg Лешки на Ризницата


Лешки — село во Општина Кочани, во околината на градот Кочани.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото Лешки се наоѓа длабоко во планинскиот дел на Осоговските планини. Некаде на нешто помалку од 10 километри северно од Кочани. Лешки е поврзано со добра патна инфраструктура со Кочани, преку патниот правец Кочани-Пониква. Од селото има отворен видик кон Осоговските планини, Плачковица, дел од Кочанско Поле, Голак, а кога е сончево и со голема видливост можат да е видат Пирин и Рила во Пиринска Македонија.

Историja[уреди | уреди извор]

Во XIX век селото е дел од Кочанската каза во Отоманското Царство.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Лешки живееле 144 жители, сите Македонци.[1]

Според секретарот на бугарската егзархија Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Лешки имало 144 Македонци, патријаршисти.[2]

Во 2002 година во селото живееле 29 жители, сите Македонци.[3]

На табелата е прикажан преглед на населението низ сите пописни години:[4]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 144[1] 144[2] 283 277 273 244 136 56 70 29

Родови[уреди | уреди извор]

Лешки е македонско село.

Родови во селото: Наковци (4 к.) и Цековци (2 к.) најстари родови во селото, доселени се однекаде; Цинцари (8 к.) доселени се однекаде. Иако се викаат Цинцари, сепак они не се од влашко потекло, се доселил некој дедо Мицо; Костадиновци (4 к.) и Ѓуровци (2 к.) порано биле еден род, доселени се од соседното село Пашаџиково; Чортановци (5 к.) и они се доселени од селото Пашаџиково; Трајчовци (3 к.) доселени се од раселеното село Десовица, се наоѓало помеѓу селата Нивичани и Бања; Ефтимовци (3 к.) доселени се од планинското село Спанчево; Белевци (6 к.), Цветковци (5 к.), Божиновци (2 к.), Димчовци (1 к.) и Даниловци (1 к.) доселени се однекаде.[5]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Изборно место[уреди | уреди извор]

Во селото постои изборното место бр. 869 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште. Во ова изборно место се опфатени и селата Пашаџиково и Црвена Нива.[6]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 18 гласачи.[7]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.227.
  2. 2,0 2,1 Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, рр. 132-133.
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  5. Трифуноски, Јован (1970). Кочанска Котлина. Скопје: Универзитетска печатница.
  6. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  7. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]