Старо Село (Лешки)

Координати: 41°58′40″N 22°22′36″E / 41.97778° СГШ; 22.37667° ИГД / 41.97778; 22.37667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Старо Село


Местоположба 41°58′40″N 22°22′36″E / 41.97778° СГШ; 22.37667° ИГД / 41.97778; 22.37667
Основни податоци
Место Лешки
Општина Кочани
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Старо Селоархеолошко наоѓалиште во кочанското село Лешки. Претставува населба од доцноантичко време. На 1 км западно од селото, на простор од 200 × 100 м се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 177, ISBN 9789989101069