Селиште (Безиково)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Селиште is located in Македонија
Селиште
Местоположба на Селиште во Македонија
Местоположба 41°58′21″N 22°31′41″E / 41.97250° СГШ; 22.52806° ИГД / 41.97250; 22.52806Координати: 41°58′21″N 22°31′41″E / 41.97250° СГШ; 22.52806° ИГД / 41.97250; 22.52806
Основни податоци
Место Безиково
Општина Кочани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период доцноантичко време
старохристијанско време
Портал „Археологија“

Селиштеархеолошко наоѓалиште во кочанското село Безиково. Претставува населба од доцноантичко време и старо-христијанска црква. Во непосредната близина на маалото Острици, на тераса оградена со високи ридови се среќаваат фрагменти од керамички садови и питоси. Спорадично има и остатоци од топена железна руда. На северниот крај на наоѓалиштето се наоѓа црквата Св. Атанас која е изградена во поново време, врз темелите на старохристијанска црква.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 173, ISBN 9789989101069