Градиште (Јастребник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште is located in Македонија
Градиште
Местоположба на Градиште во Македонија
Местоположба 41°59′29″N 22°24′31″E / 41.99139° СГШ; 22.40861° ИГД / 41.99139; 22.40861Координати: 41°59′29″N 22°24′31″E / 41.99139° СГШ; 22.40861° ИГД / 41.99139; 22.40861
Основни податоци
Место Јастребник
Општина Кочани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште во кочанското село Јастребник. Претставува градиште од доцноантичко време. На десниот брег на Голема Река, во планинскиот предел, на висок рид со зарамнето плато, кој има површина од околу 50 × 60 м, се гледаат остатоци од мала тврдина. На површината има фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 175, ISBN 9789989101069