Калуѓерица (Јастребник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Калуѓерица is located in Македонија
Калуѓерица
Местоположба на Калуѓерица во Македонија
Местоположба 41°59′29″N 22°24′31″E / 41.99139° СГШ; 22.40861° ИГД / 41.99139; 22.40861Координати: 41°59′29″N 22°24′31″E / 41.99139° СГШ; 22.40861° ИГД / 41.99139; 22.40861
Основни податоци
Место Јастребник
Општина Кочани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Калуѓерицаархеолошко наоѓалиште во кочанското село Јастребник. Претставува некропола од римско време. На десниот брег на Мала Река, на падина која стрмно се спушта кон реката се откриени десетина гроба градени од камени плочи, со насоченост исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 175, ISBN 9789989101069