Самоклепец (Пресека)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°59′03″N 22°31′31″E / 41.98417° СГШ; 22.52528° ИГД / 41.98417; 22.52528Координати: 41°59′03″N 22°31′31″E / 41.98417° СГШ; 22.52528° ИГД / 41.98417; 22.52528
Основни податоци
Место Пресека
Општина Кочани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (неопределено).svg неопределено


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Самоклепецархеолошко наоѓалиште во кочанското село Пресека. Претставува објект од доцноантичко време. На околу 200 м источно од старата милиционерска станица се издига мала височинка наречена Самоклепец или Стара Црква, која претставува дел од планинскиот масив. На врвот им црква изградена во 1931 година, и тоа, според селаните, врз темели од постар објект. При изградбата биле најдени римски тули, покривни ќерамиди, два питоса и неколку монети. Еден од питосите сè уште лежи вкопан во олтарот на црквата.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 181, ISBN 9789989101069