Стари Лозја (Кочани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стари Лозја - Лукобија
археолошко наоѓалиште
Стари Лозја - Лукобија is located in Македонија
Стари Лозја - Лукобија
Местоположба на Стари Лозја - Лукобија во Македонија
Местоположба 41°55′0″N 22°25′0″E / 41.91667° СГШ; 22.41667° ИГД / 41.91667; 22.41667Координати: 41°55′0″N 22°25′0″E / 41.91667° СГШ; 22.41667° ИГД / 41.91667; 22.41667
Основни податоци
Место Кочани
Општина Кочани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Стари Лозја - Лукобија археолошко наоѓалиште во градот Кочани.

Претставува некропола од римско време.

На високиот истоимен рид што се издига на северозападната периферија на градот биле откопани гробови од тегули од типот „на две води“.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 175, ISBN 9789989101069