Бавчалак (Кочани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бавчалак
археолошко наоѓалиште
Бавчалак is located in Македонија
Бавчалак
Местоположба на Бавчалак во Македонија
Местоположба 41°55′0″N 22°25′0″E / 41.91667° N; 22.41667° E / 41.91667; 22.41667Координати: 41°55′0″N 22°25′0″E / 41.91667° N; 22.41667° E / 41.91667; 22.41667
Основни податоци
Име Бавчалак
Место Кочани
Општина Кочани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцен среден век
Портал „Археологија“

Бавчалакархеолошко наоѓалиште во градот Кочани. Претставува доцносредновековна некропола. На околу 2 км северно од градот, на левиот брег на Кочанска Река, во местото кај водениците се забележуваат гробни конструкции од камени плочи со ориентација север-југ. Кај главата и нозете на покојникот има вертикално поставени камења. По површината на теренот се среќаваат фрагменти од глеѓосани керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 175, ISBN 9789989101069