Градиште (Бели)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште is located in Македонија
Градиште
Местоположба на Градиште во Македонија
Местоположба 41°55′39″N 22°22′50″E / 41.92750° СГШ; 22.38056° ИГД / 41.92750; 22.38056Координати: 41°55′39″N 22°22′50″E / 41.92750° СГШ; 22.38056° ИГД / 41.92750; 22.38056
Основни податоци
Место Бели
Општина Кочани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште во кочанското село Бели. Претставува градиште од доцноантичко време. На 2 км северно од селото се издига висока чука на чиј врв има зарамнето плато со димензии од 220 × 100 м. Од заштитниот бедем се зачувани само делови од темелот, граден од камен и варов малтер. Во внатрешноста на тврдината се среќаваат фрагменти од керамички садови, тегули, питоси и покривни ќерамиди. Биле најдени и повеќе монети од III-IV век.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 173, ISBN 9789989101069