Во Селото (Нивичани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Во Селото is located in Македонија
Во Селото
Местоположба на Во Селото во Македонија
Местоположба 41°57′19″N 22°20′14″E / 41.95528° СГШ; 22.33722° ИГД / 41.95528; 22.33722Координати: 41°57′19″N 22°20′14″E / 41.95528° СГШ; 22.33722° ИГД / 41.95528; 22.33722
Основни податоци
Место Нивичани
Општина Кочани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Во Селотоархеолошко наоѓалиште во кочанското село Нивичани. Наоѓалиштето претставува населба од доцноантичко време. На просторот на селото, речиси во сите дворови на селските куќи се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди. На јужниот крај на селото биле откопани и неколку гробови градени од големи камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 178. ISBN 9989649286.