Господница (Тркање)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Господница is located in Македонија
Господница
Местоположба на Господница во Македонија
Местоположба 41°54′23″N 22°21′44″E / 41.90639° СГШ; 22.36222° ИГД / 41.90639; 22.36222Координати: 41°54′23″N 22°21′44″E / 41.90639° СГШ; 22.36222° ИГД / 41.90639; 22.36222
Основни податоци
Место Тркање (село)
Општина Кочани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Господницаархеолошко наоѓалиште крај селото Тркање. Претставува населба од доцноантичко време. На јужниот раб на селото, во селските ниви, на простор од околу 300 × 300 м се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди. Откриени се и темели од повеќе објекти.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 182, ISBN 9789989101069