Митров Дол (Нивичани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Митров Дол is located in Македонија
Митров Дол
Местоположба на Митров Дол во Македонија
Местоположба 41°57′19″N 22°20′14″E / 41.95528° СГШ; 22.33722° ИГД / 41.95528; 22.33722Координати: 41°57′19″N 22°20′14″E / 41.95528° СГШ; 22.33722° ИГД / 41.95528; 22.33722
Основни податоци
Место Нивичани
Општина Кочани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Митров Долархеолошко наоѓалиште во кочанското село Нивичани. Наоѓалиштето претставува некропола од Доцната антика. Во непосредната близина на селото, на површината се среќаваат фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 179. ISBN 9989649286.