Црница (Кочани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црница is located in Македонија
Црница
Местоположба на Црница во Македонија
Местоположба 41°55′0″N 22°25′0″E / 41.91667° СГШ; 22.41667° ИГД / 41.91667; 22.41667Координати: 41°55′0″N 22°25′0″E / 41.91667° СГШ; 22.41667° ИГД / 41.91667; 22.41667
Основни податоци
Место Кочани
Општина Кочани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период бронзено време
Портал „Археологија“

Црница археолошко наоѓалиште во градот Кочани. Претставува некропола од римско време.

Во непосредната близина на бензинската пумпа, кај влезот во Кочани биле откриени и целосно уништени повеќе гробови. На површината на наоѓалиштето се среќаваат фрагменти од керамички садови[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 175, ISBN 9789989101069