Топлак (Оризари)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Топлак is located in Македонија
Топлак
Местоположба на Топлак во Македонија
Местоположба 41°55′21″N 22°26′46″E / 41.92250° СГШ; 22.44611° ИГД / 41.92250; 22.44611Координати: 41°55′21″N 22°26′46″E / 41.92250° СГШ; 22.44611° ИГД / 41.92250; 22.44611
Основни податоци
Место Оризари
Општина Кочани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Топлак археолошко наоѓалиште во кочанската населба Оризари.

Претставува населба од неолитско време .

Помеѓу селата Истибања и Оризари, на десниот брег на Брегалница се издига ниска чука на чиј зарамнет простор од околу 200 × 100 м се среќаваат фрагменти од керамички садови со сива и црвена боја.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 180, ISBN 9789989101069