Градиште (Нивичани)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°57′19″N 22°20′14″E / 41.95528° СГШ; 22.33722° ИГД / 41.95528; 22.33722Координати: 41°57′19″N 22°20′14″E / 41.95528° СГШ; 22.33722° ИГД / 41.95528; 22.33722
Основни податоци
Место Нивичани
Општина Кочани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште во кочанското село Нивичани. Наоѓалиштето претставува населба од градиште од доцноантичкото време. На северниот раб на селото, на висок рид со доминантна местоположба, на простор од 100 × 70 м се гледаат остатоци од темели на бедем. Во внатрешноста на тврдината има зачувани темели од помали објекти, а по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал. Пронајдени се и повеќе монети од III-IV век, од кои една се чува кај жител од Кочани.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 178-179. ISBN 9989649286.