Раечки Рид (Кочани)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°55′0″N 22°25′0″E / 41.91667° СГШ; 22.41667° ИГД / 41.91667; 22.41667Координати: 41°55′0″N 22°25′0″E / 41.91667° СГШ; 22.41667° ИГД / 41.91667; 22.41667
Основни податоци
Место Кочани
Општина Кочани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период Доцна антика
Портал „Археологија“

Раечки Рид археолошко наоѓалиште во градот Кочани.

Претставува населба од Доцна антика.

На околу 1 км југоисточно од градот, до просторот предвиден за новите градски гробишта, во нивите на Пено Ристов и Ило Електричарот и во соседните ниви, на површината се среќава поголем број фрагменти од тегули и имбрекси и градежен камен, извадени со обработувањето на земјата[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 175, ISBN 9789989101069