Припор (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Припор is located in Македонија
Припор
Местоположба на Припор во Македонија
Местоположба 41°59′11″N 22°21′36″E / 41.98639° СГШ; 22.36000° ИГД / 41.98639; 22.36000Координати: 41°59′11″N 22°21′36″E / 41.98639° СГШ; 22.36000° ИГД / 41.98639; 22.36000
Основни податоци
Место Припор
Општина Кочани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Припорархеолошко наоѓалиште во кочанското село Припор. Наоѓалиштето претставува населба од доцната антика.

На 3 км од Кочани, во планинскиот предел, околу куќите на двајца селани и во соседните ниви се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди. Еден од селаните има два питоса што биле откриени во нивата до неговата куќа.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 181. ISBN 9989649286.