Главовец (Тркање)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Главовец is located in Македонија
Главовец
Местоположба на Главовец во Македонија
Местоположба 41°54′23″N 22°21′44″E / 41.90639° СГШ; 22.36222° ИГД / 41.90639; 22.36222Координати: 41°54′23″N 22°21′44″E / 41.90639° СГШ; 22.36222° ИГД / 41.90639; 22.36222
Основни податоци
Место Тркање (село)
Општина Кочани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Главовец археолошко наоѓалиште крај селото Тркање. Претставува населба од неолитско време. На источниот раб на селото, на зарамнето плато, во селските ниви се среќаваат многу фрагменти од керамикакерамички садови, претежно во сива боја.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 182, ISBN 9789989101069