Преслап (Главовица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Преслап
археолошко наоѓалиште
Преслап is located in Македонија
Преслап
Местоположба на Преслап во Македонија
Местоположба 42°02′30″N 22°27′09″E / 42.04167° СГШ; 22.45250° ИГД / 42.04167; 22.45250Координати: 42°02′30″N 22°27′09″E / 42.04167° СГШ; 22.45250° ИГД / 42.04167; 22.45250
Основни податоци
Место Главовица
Општина Кочани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Преслапархеолошко наоѓалиште во кочанското село Главовица. Наоѓалиштето претставува населба од Доцната антика. Северно од селото, во непосредната близина на Горно маало се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и покривни керамиди. Според кажувањето на еден селанец, биле откопани десетина големи питоси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 175. ISBN 9989649286.