Прејди на содржината

Старо Село (Вранинци)

Координати: 41°57′38″N 22°26′17″E / 41.96056° СГШ; 22.43806° ИГД / 41.96056; 22.43806
Од Википедија — слободната енциклопедија
Старо Село


Местоположба 41°57′38″N 22°26′17″E / 41.96056° СГШ; 22.43806° ИГД / 41.96056; 22.43806
Основни податоци
Место Вранинци
Општина Кочани
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Старо Селоархеолошко наоѓалиште во кочанското село Вранинци. Претставува населба од Доцната антика. Јужно од селското училиште се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди. Во околните ниви има грамади од градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 174-175. ISBN 9989649286.