Грамади (Рајчани)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°59′11″N 22°21′36″E / 41.98639° СГШ; 22.36000° ИГД / 41.98639; 22.36000Координати: 41°59′11″N 22°21′36″E / 41.98639° СГШ; 22.36000° ИГД / 41.98639; 22.36000
Основни податоци
Место Рајчани
Општина Кочани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Грамадиархеолошко наоѓалиште во кочанското село Рајчани. Наоѓалиштето претставува населба од Доцната антика. На 1 км западно од селото, на пространа рамнина се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди. Биле пронајдени и повеќе монети кои не се зачувани.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 181. ISBN 9989649286.