Шилести Рид (Кочани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шилести Рид is located in Македонија
Шилести Рид
Местоположба на Шилести Рид во Македонија
Местоположба 41°55′0″N 22°25′0″E / 41.91667° СГШ; 22.41667° ИГД / 41.91667; 22.41667Координати: 41°55′0″N 22°25′0″E / 41.91667° СГШ; 22.41667° ИГД / 41.91667; 22.41667
Основни податоци
Место Кочани
Општина Кочани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Шилести Рид археолошко наоѓалиште во градот Кочани.

Претставува градиште и некропола од доцна антика.

На зарамнетото плато на Шилести Рид се среќаваат остатоци од утврдена населба. Од бедемот се зачувани темелите градени од камен и варов малтер. На површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди. На највисокиот дел од ридот биле откриени и целосно уништени гробови во кои имало керамички садови и монети. Неколку монети се чуваат кај Т. Симов од Кочани.[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 175, ISBN 9789989101069