Тикишински Лозја (Кочани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тикишински Лозја
археолошко наоѓалиште
Тикишински Лозја is located in Македонија
Тикишински Лозја
Местоположба на Тикишински Лозја во Македонија
Местоположба 41°55′0″N 22°25′0″E / 41.91667° СГШ; 22.41667° ИГД / 41.91667; 22.41667Координати: 41°55′0″N 22°25′0″E / 41.91667° СГШ; 22.41667° ИГД / 41.91667; 22.41667
Основни податоци
Место Кочани
Општина Кочани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период железно време
Портал „Археологија“

Тикишински Лозја археолошко наоѓалиште во градот Кочани.

Претставува некропола од железно време.

На западната периферија на Кочани, при изградбата на новата населба, во седумдесеттите години е откриена голема некропола која е речиси наполно уништена. Подоцна, во 1982 година, Републичкиот завод за заштита на спомениците на културата (Ж. Винчиќ) извршил заштитно ископување при што се откриени нови четири гроба градени од камени плочи и со инхумирани покојници. Наодите најдени со градежните работи се разнесени по збирките на приватните колекционери, а оние од ископувањето се чуваат во Музејската збирка во Кочани.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 175, ISBN 9789989101069