Дамјаница (Нивичани)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°57′19″N 22°20′14″E / 41.95528° СГШ; 22.33722° ИГД / 41.95528; 22.33722Координати: 41°57′19″N 22°20′14″E / 41.95528° СГШ; 22.33722° ИГД / 41.95528; 22.33722
Основни податоци
Место Нивичани
Општина Кочани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Дамјаницаархеолошко наоѓалиште во кочанското село Нивичани. Наоѓалиштето претставува населба од неолитско време. На 3 км југоисточно од селото, покрај селскиот пат што води за селото Бели се издига ниска чука, позната уште и под името Гаџевица. На западната страна на чуката се среќаваат фрагменти од керамички садови со сива и црвена боја.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 179. ISBN 9989649286.