Прејди на содржината

Куново (Оризари)

Координати: 41°55′21″N 22°26′46″E / 41.92250° СГШ; 22.44611° ИГД / 41.92250; 22.44611
Од Википедија — слободната енциклопедија
Куново


Местоположба 41°55′21″N 22°26′46″E / 41.92250° СГШ; 22.44611° ИГД / 41.92250; 22.44611
Основни податоци
Место Оризари
Општина Кочани
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Куново археолошко наоѓалиште во кочанската населба Оризари.

Претставува населба од римско време.

Се наоѓа на десната страна на патот Кочани - Делчево, на мала тераса што се издига над оризовото поле во коритото на Брегалница и претставува продолжение на теренот на кој лежи наоѓалиштето Куново - Чуки. На површината има фрагменти од атипична римска керамика, тегули и тули, а селаните откопале и неколку питоси со различни големини. Во 1966 година, при реконструкцијата и асфалтирањето на патот е подигната асфалтна база и сепарација, со што се направени големи оштетувања на површинскиот слој од населбата.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 180, ISBN 9789989101069