Црна Црква (Оризари)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црна Црква
археолошко наоѓалиште
Црна Црква is located in Македонија
Црна Црква
Местоположба на Црна Црква во Македонија
Местоположба 41°55′21″N 22°26′46″E / 41.92250° СГШ; 22.44611° ИГД / 41.92250; 22.44611Координати: 41°55′21″N 22°26′46″E / 41.92250° СГШ; 22.44611° ИГД / 41.92250; 22.44611
Основни податоци
Место Оризари
Општина Кочани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Црна Цркваархеолошко наоѓалиште во кочанската населба Оризари. Претставува средновековна црква со некропола. Се наоѓа на 2 км северно од маалото Витоша на Горно Оризари, на карпа испуштена над левиот брег на Оризарска Река, се гледаат остатоци од темели на мала црквичка, со димензии од 7 × 12 м, и гробови распоредени јужно и западно од неа.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 180, ISBN 9789989101069