Горна Црква (Тркање)

Координати: 41°54′23″N 22°21′44″E / 41.90639° СГШ; 22.36222° ИГД / 41.90639; 22.36222
Од Википедија — слободната енциклопедија
Горна Црква


Местоположба 41°54′23″N 22°21′44″E / 41.90639° СГШ; 22.36222° ИГД / 41.90639; 22.36222
Основни податоци
Место Тркање (село)
Општина Кочани
Тип

 некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Горна Цркваархеолошко наоѓалиште крај селото Тркање. Претставува некропола од доцноантичко време. На 1 км северно од селото, лево од Тркањски Дол, на една висока тераса се откриени гробови градени од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 182, ISBN 9789989101069


[[Категорија:Тркање (село)]