Во Селото (Лешки)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Во Селото is located in Македонија
Во Селото
Местоположба на Во Селото во Македонија
Местоположба 41°58′40″N 22°22′36″E / 41.97778° СГШ; 22.37667° ИГД / 41.97778; 22.37667Координати: 41°58′40″N 22°22′36″E / 41.97778° СГШ; 22.37667° ИГД / 41.97778; 22.37667
Основни податоци
Место Лешки
Општина Кочани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Во Селотоархеолошко наоѓалиште во кочанското село Лешки. Претставува градиште од доцноантичко време. На просторот од селото, при изградбата на куќите и обработувањето на дворните места биле откриени повеќе објекти. Денес на површината има фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди. Пронајдени се и повеќе монети од III-VI век. Во непосредната близина на селското училиште биле откопани неколку гробови со камена конструкција. Поголем дел од монетите се чуваат кај жител од Кочани.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 177, ISBN 9789989101069