Горица (Кочани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горица is located in Македонија
Горица
Местоположба на Горица во Македонија
Местоположба 41°55′0″N 22°25′0″E / 41.91667° СГШ; 22.41667° ИГД / 41.91667; 22.41667Координати: 41°55′0″N 22°25′0″E / 41.91667° СГШ; 22.41667° ИГД / 41.91667; 22.41667
Основни податоци
Место Кочани
Општина Кочани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период железно време
римско време
Портал „Археологија“

Горица археолошко наоѓалиште во градот Кочани.

Претставува населба од железно време и римско време.

Се простира на јужната и северната падина од ридот што се издига на јужната периферија на градот, во зоната на градските гробишта. Во 1982 година Републичкиot завод за заштита на спомениците на културата извршил сондажно ископување при штосе откриени фрагменти од керамички садови. Наодите се чуваат во Музејската збирка во Кочани [1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 175, ISBN 9789989101069