Јаловец (Оризари)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јаловец
археолошко наоѓалиште
Јаловец is located in Македонија
Јаловец
Местоположба на Јаловец во Македонија
Местоположба 41°55′21″N 22°26′46″E / 41.92250° СГШ; 22.44611° ИГД / 41.92250; 22.44611Координати: 41°55′21″N 22°26′46″E / 41.92250° СГШ; 22.44611° ИГД / 41.92250; 22.44611
Основни податоци
Место Оризари
Општина Кочани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период старохристијанско време
Портал „Археологија“

Јаловец археолошко наоѓалиште во кочанската населба Оризари.

Претставува црква од старохристијанско време.

На 2,5 км северозападно од селото, на еден низок рид се зачувани темели од голема еднокорабна црква со димензии од 18 × 7 м.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 180, ISBN 9789989101069