Градиште (Пантелеј)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°57′57″N 22°19′00″E / 41.96583° СГШ; 22.31667° ИГД / 41.96583; 22.31667Координати: 41°57′57″N 22°19′00″E / 41.96583° СГШ; 22.31667° ИГД / 41.96583; 22.31667
Основни податоци
Место Пантелеј
Општина Кочани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период железно време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште во кочанското село Пантелеј. Наоѓалиштето претставува населба од Железното време. На 4 км западно од селото, на подножјето на една ниска чука се среќаваат делови од груба керамика. На чуката има остатоци од од темели на одбранбен ѕид граден од големи камења.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 178. ISBN 9989649286.