Бела Црква (Оризари)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бела Црква is located in Македонија
Бела Црква
Местоположба на Бела Црква во Македонија
Местоположба 41°55′21″N 22°26′46″E / 41.92250° СГШ; 22.44611° ИГД / 41.92250; 22.44611Координати: 41°55′21″N 22°26′46″E / 41.92250° СГШ; 22.44611° ИГД / 41.92250; 22.44611
Основни податоци
Место Оризари
Општина Кочани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период доцен среден век
Портал „Археологија“

Бела Црква археолошко наоѓалиште во кочанската населба Оризари.

Претставува црква од доцен среден век.

Сместена е североисточно од селото, на оддалеченост од неколку километри. Се смета дека била подигната врз темели од малку поголема црква. Како источен - апсидален ѕид е искористена карпата, во која сеиздлабени ниши и жлебови за прицврстување на покривната конструкција. Во нишите има зачуван малтер со траги од живопис.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 180, ISBN 9789989101069