Сланец (Оризари)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сланец is located in Македонија
Сланец
Местоположба на Сланец во Македонија
Местоположба 41°55′21″N 22°26′46″E / 41.92250° СГШ; 22.44611° ИГД / 41.92250; 22.44611Координати: 41°55′21″N 22°26′46″E / 41.92250° СГШ; 22.44611° ИГД / 41.92250; 22.44611
Основни податоци
Место Оризари
Општина Кочани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Сланец археолошко наоѓалиште во кочанската населба Оризари.

Претставува населба од доцната антика.

На 1 км источно од селото и лево од патот за Истибања, на простор од 200 × 200 м се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди. Најдени се и неколку римски монети од кои една е кована во Филипополис во времето на Антониј Пиј. Монетата се чува кај Т. Симов од Кочани.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 180, ISBN 9789989101069