Соколовско Маало (Оризари)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Соколовско Маало
археолошко наоѓалиште
Соколовско Маало is located in Македонија
Соколовско Маало
Местоположба на Соколовско Маало во Македонија
Местоположба 41°55′21″N 22°26′46″E / 41.92250° СГШ; 22.44611° ИГД / 41.92250; 22.44611Координати: 41°55′21″N 22°26′46″E / 41.92250° СГШ; 22.44611° ИГД / 41.92250; 22.44611
Основни податоци
Место Оризари
Општина Кочани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Соколовско Маало археолошко наоѓалиште во кочанската населба Оризари.

Претставува населба од доцната антика .

Покрај селскиот пат што води кон Соколовско маало и Вранински Воденици има мала височинка на која се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 180, ISBN 9789989101069


[[Категорија:Оризари (Кочанско