Мировница (Горно Гратче)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мировница is located in Македонија
Мировница
Местоположба на Мировница во Македонија
Местоположба 41°58′37″N 22°24′38″E / 41.97694° СГШ; 22.41056° ИГД / 41.97694; 22.41056Координати: 41°58′37″N 22°24′38″E / 41.97694° СГШ; 22.41056° ИГД / 41.97694; 22.41056
Основни податоци
Место Горно Гратче
Општина Кочани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Мировницаархеолошко наоѓалиште во кочанското село Горно Гратче. Претставува населба и некропола од доцноантичко време. На 500 м јужно од маалото Граматаци, на простор од 120 × 80 м се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди. Во непосредната близина има некропола од која се гледаат десетина гроба градени од камени плочи со насоченост исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 175, ISBN 9789989101069