Прејди на содржината

Влашки Ливади (Кочани)

Координати: 41°55′0″N 22°25′0″E / 41.91667° СГШ; 22.41667° ИГД / 41.91667; 22.41667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Влашки Ливади - Влашки Бунар


Местоположба 41°55′0″N 22°25′0″E / 41.91667° СГШ; 22.41667° ИГД / 41.91667; 22.41667
Основни податоци
Место Кочани
Општина Кочани
Тип

 населба


Период доцен среден век
Портал „Археологија“

Влашки Ливади - Влашки Бунар археолошко наоѓалиште во градот Кочани.

Претставува населба од доцен среден век.

На западниот раб на градот, во близината на бензинската пумпа, поточно во местотопомеѓу железничката пруга и патот за Штип имафрагменти од покривни ќерамиди, црепни и керамички садови, а според укажувањето на А. Керамидчиев, имало индиции и за присуство на некропола[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 175, ISBN 9789989101069