Ѓурова Ливада (Нивичани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ѓурова Ливада
археолошко наоѓалиште


Местоположба 41°57′19″N 22°20′14″E / 41.95528° СГШ; 22.33722° ИГД / 41.95528; 22.33722Координати: 41°57′19″N 22°20′14″E / 41.95528° СГШ; 22.33722° ИГД / 41.95528; 22.33722
Основни податоци
Место Нивичани
Општина Кочани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Ѓурова Ливадаархеолошко наоѓалиште во кочанското село Нивичани. Наоѓалиштето претставува населба од Доцната антика. Високо во планинскиот предел, под шумската станица се среќаваат грамади од кршен камен. Според кажувањето на мештаните, биле откриени темели од објекти. По површината се среќаваат фрагменти од керамички садови и питоси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 179. ISBN 9989649286.