Селиште (Полаки)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Селиште
археолошко наоѓалиште
Селиште is located in Македонија
Селиште
Местоположба на Селиште во Македонија
Местоположба 42°2′54″N 22°24′55″E / 42.04833° СГШ; 22.41528° ИГД / 42.04833; 22.41528Координати: 42°2′54″N 22°24′55″E / 42.04833° СГШ; 22.41528° ИГД / 42.04833; 22.41528
Основни податоци
Место Полаки
Општина Кочани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Селиштеархеолошко наоѓалиште во кочанското село Полаки. Претставува населба и некропола од доцноантичко време. На 1 км северно од маалото Долги Дол се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди. Според добиените податоци биле откриени повеќе гробови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 181, ISBN 9789989101069