Гробишта (Вранинци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гробишта


Местоположба 41°57′38″N 22°26′17″E / 41.96056° СГШ; 22.43806° ИГД / 41.96056; 22.43806Координати: 41°57′38″N 22°26′17″E / 41.96056° СГШ; 22.43806° ИГД / 41.96056; 22.43806
Основни податоци
Место Вранинци
Општина Кочани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период доцноантичко време
старохристијанско време
Портал „Археологија“

Гробиштаархеолошко наоѓалиште во кочанското село Вранинци. Наоѓалиштето претставува населба и некропола од Доцната антика и старохристијанска црква. Во непосредната близина на маалото Чучкарци, на пространа тераса со димензии од 200 × 100 м се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди, а биле најдени и неколку монети од IV век. Во средишниот дел на наоѓалиштето се гледаат темели од старохристијанска црква околу која има повеќе гробови. Дел од монетите се чуваат кај жител од Кочани.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 174. ISBN 9989649286.