Грамади (Вранинци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грамади is located in Македонија
Грамади
Местоположба на Грамади во Македонија
Местоположба 41°57′38″N 22°26′17″E / 41.96056° СГШ; 22.43806° ИГД / 41.96056; 22.43806Координати: 41°57′38″N 22°26′17″E / 41.96056° СГШ; 22.43806° ИГД / 41.96056; 22.43806
Основни податоци
Место Вранинци
Општина Кочани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период доцноантичко време
старохристијанско време
Портал „Археологија“

Грамадиархеолошко наоѓалиште во кочанското село Вранинци. Наоѓалиштето претставува населба и некропола од Доцната антика и старохристијанска црква. Во непосредната близина на истоименото маало, на поголем простор се среќаваат фрагменти од керамички садоци, питоси и покривни ќерамиди. Некрополата и старохристијанската црква се на највисокиот дел на чуката. На овој простор се забележуваат големи грамади од градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 174. ISBN 9989649286.