Барутница (Кочани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Барутница is located in Македонија
Барутница
Местоположба на Барутница во Македонија
Местоположба 41°55′0″N 22°25′0″E / 41.91667° СГШ; 22.41667° ИГД / 41.91667; 22.41667Координати: 41°55′0″N 22°25′0″E / 41.91667° СГШ; 22.41667° ИГД / 41.91667; 22.41667
Основни податоци
Место Кочани
Општина Кочани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Барутница археолошко наоѓалиште во градот Кочани.

Претставува населба од римско време.

На левата страна на Кочанска Река, во непосредната близина на општинската зграда, како и на десната страна на реката, во близината на поштата, при изградбата на станбени објекти се откриени остатоци од повеќе градби, како и фрагменти од керамички садови, питоси и друг археолошки материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 175, ISBN 9789989101069