Трештена Скала (Кочани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трештена Скала
археолошко наоѓалиште
Трештена Скала is located in Македонија
Трештена Скала
Местоположба на Трештена Скала во Македонија
Местоположба 41°55′0″N 22°25′0″E / 41.91667° СГШ; 22.41667° ИГД / 41.91667; 22.41667Координати: 41°55′0″N 22°25′0″E / 41.91667° СГШ; 22.41667° ИГД / 41.91667; 22.41667
Основни податоци
Место Кочани
Општина Кочани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод


Период бронзено време
Портал „Археологија“

Трештена Скала археолошко наоѓалиште во градот Кочани.

Претставува осамен наод од бронзено време.

Според податокот добиен од Т. Симов, директор на Градската библиотека, на северозападната страна на периферијата на Кочани, во еден мал дол што ги собира водите од селото Бели е најдена камена секира со отвор за држалка. Секирата се чува кај Т.Симов.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 175, ISBN 9789989101069